Václav Jíra, "Chronos - Quadrivium"

16. 12. 2015 – 10. 1. 2016

Václav Jíra (*1939, Louny) byl spolu se Zdeňkem Sýkorou, Kamilem Linhartem, Vladislavem Mirvaldem, Janem Valtem, Zdeňkem Ladrou a dalšími členem Lounské krajinářské školy. Od poloviny 60. let spojuje svou uměleckou vizi s poetikou smetiště, v jeho případě jde o vyřazené přístroje a různý kovový odpad, který mu slouží jako předloha k obrazům a materiál k výrobě pohyblivých strojků, v nichž vyhozené předměty nalézají nový život. Odborníci shledávají v jeho umění absurditu současné doby, lehkou ironii a osobitý smysl pro humor, lounský galerista Vladimír Drápal hovoří o „pozitivním umění".

V posledních letech se dalším mocným zdrojem inspirace pro Václava Jíru stala hudba skladatelů 20. a 21. století. Výstava představuje novou etapu umělcovy tvorby, obrazy z hudby zrozené a hudbou znějící. Václav Jíra naslouchá skladbám Ondřeje Adámka, Bruna Maderny, Zdeňka Šestáka, Petra Wajsara, Ondřeje Štochla, znovu a znovu, a hudební struktura se mění ve strukturu forem a barev na plátně. Možnost vnímat současně obraz i hudbu je pro návštěvníka galerie zcela jedinečná.

V neděli 10.ledna od 15:00 hodin zveme na dernisáž výstavy za účasti autora Václava Jíry a paní PhDr. Wandy Dobrovské, která výstavu zahajovala a také ji zakončí.

® foto Jaroslav Kučera