Karel Prášek, Vladimír Bok "Zase spolu"

21. 7. 2021 – 1. 8. 2021

VI. společná výstava dvou přítel - malíře a sochaře, tentokráte jubilejní.

Velký malíř, mistr barev s velkým tajemstvím:  Karel Prášek.

V 16 letech začal studovat v Paříži a velice brzy načichl stylu, který později v Čechách nenacházel  takové odezvy, na kterou uvykl v Paříži. Nenechal se zlomit, pouze své obrazy z počátku zahalil do tmavých smutných barev.  Přes roky zákazu zarputile vydržel, neustále maloval, občas přešel na grafickou techniku rytí.
Karel se vymyká běžnému hodnocení, které je v Čechách normou. Je políben Francií, kterou považuje za svůj druhý domov a také tam má úspěch, který mu napovídá, že cesta lineární malby je mu vlastní.
Pracovitost,  více jak čtyři desetiletí , ho neopouští. Své nápady stále realizuje s lehkostí,  neopakuje se, překvapuje.  

Vladimír Bok

Od 70 let vystavuje absolvent dvou vysokých škol své dřevěné polychromované sochy převážně společně s několika malíři, k nimž patří v prvé řadě Karel Prášek. Současně pracuje i jako restaurátor, kde dřevo je to, co ho odjakživa přitahuje a inspiruje. Jeho sochy jsou určeny k použití především v plenéru, kde vyniká jejich přirozené tvarosloví. Připomínají vznášející se štíhlé stromy. Jejich pestrá, ale přirozená barevnost, podtrhuje nevšední nápaditost.

MgA. Jaroslav Černý

Výstavu, původně plánovanou na listopad, pořádáme v náhradním termínu.

Foto © Jaroslav Kučera - žádná fotografie nesmí být šířena v papírové, elektronické či jiné podobě bez souhlasu autora