9. 3. 2011 – 30. 4. 2011
Výstava představuje pozoruhodné dílo světoznámého sklářského umělce Františka Víznera, jenž v březnu oslaví 75. narozeniny. Stane se vzácnou příležitostí vidět poprvé u nás v uceleném souboru výhradně jeho ateliérovou tvorbu, tj. unikátní sochařské objekty z ručně broušeného skla od 60. let až do současnosti. Interiér Nové síně svým funkcionalistickým prostorem ideálně koresponduje s tvorbou a filozofií vystavujícího autora a navíc díky rozptýlenému dennímu světlu vyhovuje působivé prezentaci minimalistických skleněných soch. Umělec zde nechá rozeznít variace svých základních geometrických sochařských forem, jež mají univerzální tvar mísy či vázy, v kombinaci s magickým světlem barevné skloviny. Instalaci graficky doplní nazvětšované fotografické detaily umělcovy osamělé a soustředěné práce v ateliéru. Bude tím dosaženo zajímavého a zároveň osvětlujícího kontrastu dokonalého výsledného tvaru sochařských objektů a dlouhého, náročného způsobu jejich realizace, při níž je sochař tesá za pomoci ručního broušení z hrubého bloku skla. Málokdo totiž ví a dokáže si představit za jakého michelangelovského úsilí umělcovy sochy vznikají.
O vystavujícím umělci: František Vízner (9. 3. 1936), absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, se řadí ke špici světového sklářského umění. I v době, kdy se věnoval designu, současně odbíhal ke své volné sochařské tvorbě. Zatímco v 60. letech sehrál zásadní roli v oboru lisovaného skla, v dalším desetiletí vytvořil jako vedoucí výtvarník dnes již zavřené Škrdlovické sklárny výjimečnou kolekci ručně foukaného hutního skla. K vrcholům jeho díla však patří právě ateliérové ručně broušené sklo, jemuž se intenzivně věnuje od 70. let a které mu vyneslo mezinárodní věhlas.
Touto mimořádnou výstavou se František Vízner symbolicky rozloučil, 1.července podlehl zákeřné nemoci.
Loni byl Vízner uveden do Síně slávy Cen Czech Grand Design.
Uměleckými díly F. Víznera se pyšní sbírky prestižních muzeí, např. Metropolitní muzeum v New Yorku, Victoria & Albert Museum v Londýně, Muzeum dekorativních umění v Paříži, Pinakotéka moderního umění v Mnichově, Národní galerie a Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Muzeum skla v Corningu a Národní muzeum moderního umění v Tokiu.
Výstava se koná díky podpoře Hlavního města Prahy.
kurátorka: Tereza Bruthansová, Ph.D.
grafický designér: Prof. Zdeněk Ziegler
foto Jaroslav Kučera