12. 2. 2025 – 9. 3. 2025
DAVID PEŠAT | RUBIKON
VERNISÁŽ | ÚTERÝ | 11.2. OD 18 H
12. 2. – 9. 3. 2025 | kurátor: Jan Čejka
POŘÁDÁ GALERIE PEKELNÉ SÁŇE
Výstavou Davida Pešata se spojuje moderní pozornost k samotné malbě s odhodláním vyprávět skrze obrazy velké mytologické příběhy i ty malé každodenní, které ukotvují dnešní západní společnost. Výsledkem jsou velkoformátová díla, která by se dala označit za novodobé Guerniky.
Proč Guerniky a ne jedna Guernika? David Pešat totiž nedělá kopii zmíněného obrazu, nýbrž přejímá a rozvíjí v něm použitý vizuální jazyk.V Madridu si lze velikány, jakými jsou Bosch, Velázquez nebo Goya, prohlížet sotva z několika desítek centimetrů, ovšem nikoli Picassovu Guerniku. Je u ní vyžadován několikametrový odstup. Člověk v jejím případě stojí před něčím až posvátným. Skoro jako by byl v bohatě zdobeném kostele. Ona je však zároveň zcela prostá, a navzdory precizní přípravě a přesnému tvarosloví i tíze, kterou s sebou nese, působí na laika až dojmem přerostlého náčrtku.
Právě tato ambivalence, kterou sám David Pešat při jejím zpozorování během stáže ve Španělsku zažil, je něčím, co i on shledává pro svou práci lákavým a zároveň důležitým pro vyjádření současnosti.
Kubistickou strohostí a přesností vyzdvihuje principy výtvarné tvorby – vztahy kompozice a dynamiky, přičemž se vedle nich jako absolvent Sopkova ateliéru soustředí i na formalitu barev. A zároveň sakrálností a symboličností konstruuje příběhy, které sice nijak příliš konkrétní nejsou, to jim ale neubírá na hloubce, která z nich sálá.
David Pešat vypráví bez zřetelných teček na konci. Když maluje tanečníky kolem hlavy Minotaura, může to být dokument počátků kultury v rituálu, stejně jako další odkaz na Picassa či metafora k současnému vyprázdněnému, ale tolik poptávanému konceptu zábavy.
Konzervuje ono minulé, stejně jako dnešní doba sama a zároveň si vybírá z nejrůznějších nashromážděných pramenů. Na druhou stranu do minulého nesměřuje. Spolu s invencemi překračuje Rubikon a směle míří někam dál. Částečně opustil zprostředkovávání podobenství z historie svěžím jazykem, a namísto toho se začal vyrovnávat s celkovou dnešní vizualitou.
Davidem Pešatem citované biblické či jiné mytologické příběhy jsou dnes náhle jen jedním z políček na zdi sociálních sítí. Za doprovodu naprostých banalit se do jejich velkých gest vkrádají emotikony. Doslova okamžikem je člověk může „swipnout“ k hrajícím si kočičkám, nebo klidně vše smíchat dohromady, a ještě si k tomu pustit Black Sabbath.
A je to nesmírně hlasitá vizualita. Dezorientující. Pomíjivá. Náročná na osobní zpracování, natož její zdokumentování. Křičí po ilustrativnosti, emocionalitě a důrazu, přičemž David Pešat umí jazykem Guerniky celou její komplexnost okamžiku zafixovat. Předat. Zvládnout.
text: Jan Čejka